Skip links

Aşırı Terlemede Botoks Tedavisi

Hemen Bilgi Al

  Botoks, çeşitli tıbbi durumların tedavisinde kullanılır. Kozmetik bir tedavi olarak yoğun olarak kullanılan botoks, aynı zamanda migren, kas spazmları ve hiperhidroz gibi nöromüsküler rahatsızlıklar için de tercih edilmektedir. Özellikle aşırı terlemede botoks tedavisi etkili bir yöntemdir.

  Hiperhidroz, aşırı terleme için kullanılan tıbbi terimdir. Aşırı sıcaklığın olmadığı durumlarda (stres, yoğun çalışma) oluşan anormal terleme anlamına gelir. Botoks enjeksiyonları, hiperhidrozlu insanlar için yeni bir tedavi seçeneğidir. Botoks tedavisi aşırı terlemede genellikle koltukaltı bölgesinde kullanılsa da eller, ayaklar ve yüz gibi diğer alanlarda da terlemeyi azaltmak için kullanılabilir.

  Botoks Terlemeyi Nasıl Önler?

  Botoks, ter bezlerinizi aktive eden sinirleri bloke ederek çalışır. Normalde sinir sisteminiz, vücut ısınız yükseldiğinde ter bezlerinizi aktive eder. Vücudunuzun kendini otomatik olarak normal sıcaklık seviyesine ulaştırmasının yolu budur. Bununla birlikte, hiperhidrozlu insanlarda ter bezlerini işaret eden uyaran sinirler aşırı aktif olur.

  Botoks enjeksiyonları doğrudan vücudunuzun sık sık terleyen bölgelerine uygulandığında aşırı aktif sinirler normalize olur. Böylelikle ter bezlerinin aşırı çalışması da engellenir. Bu yöntemle sadece botoks uygulamasının yapıldığı alanlarda terleme önlenmektedir.

  Aşırı Terleme Tedavisi İçin Botoks Uygulamasının Aşamaları

  Botoks tedavisi deneyimli bir hekim tarafından uygulanmalıdır. Uygulama uzun sürmez ve hastanın günlük aktivitesini engellemez. Hasta hemen normal hayatına geri dönebilir. Doktorunuz cilt yüzeyinin hemen altına ince bir iğne kullanarak botilinum toksin enjekte edecektir. İşlem öncesinde buz veya topikal anestetik gibi ağrıyı önleyecek ekipmanlar kullanılabilir. Normalde ilk kez yapılacak kişilerde ter bezlerinin lokasyonunu belirlemek için “pozitif iyot testi” yapılır. Bunun kişinin işlem öncesinde bir gün duş almamış olması kol altına rollon, sprey kullanmaması gerekmektedir.

  Klinikte hastaya kol altı temizliği yapılmadan iyot sürülür ve nişasta pudrası ile terleme alanları belirlenir. Böylelikle fazla botoks uygulaması yapılması önlenir.

  Botoks, aşırı terleme için oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Birçok insanın yaşam kalitesini büyük ölçüde artırır. Tedavi ile alakalı daha detaylı bilgi almak için Özel Dr.Proderm’in uzman kadrosuna danışabilirsiniz.