Skip links

Liposuction

Hemen Bilgi Al

  Cildin altında kalan fazla yağın özel kanüller ile vakum veya özel olarak hazırlanan enjektörler yardımıyla emilmesi yöntemine liposuction denir. Liposuction, vücudumuzdaki dengesiz yağ dağılımını düzenlemeye yarayan cerrahi işlemdir. Bu operasyonda ki amaç kilo verdirmek değil, bütün diyet ve egzersizlere uyulmasına karşın yanıt alınamayan inatçı yağların giderilmesini sağlamaktır. Liposuction sayesinde vücudunuz da şekillenecektir. Liposuction operasyonunun süresi 15-20 dakika ile 1-2 saat arasında değişmekte ve bu süre probleme bağlı olarak değişmektedir. Liposuction çoğunlukla normal kilosu olan veya da normalin biraz üzerinde kilosu olan kişilerde fakat bölgesel yağlanmanın kötü görüntüsünden rahatsız olan kişilerde en mükemmel sonucu vermektedir. Hormonsal ve genetik nedenlerden dolayı kadınlarda ve erkeklerde yağlar birbirinden farklı bölgelerde depolanmaktadır. Kadınlarda karın, kalça ve uyluk bölgesi, erkeklerde ise karın etrafında görülmektedir. Egzersiz ve diyet yapılarak kilo kaybı ile bu bölgelerin küçülmesi düşünülür. Fakat bu bölgelerde egzersiz ve diyet yardımı ile belirgin bir değişiklik görülmez. Bu bölgelerde ki yağlardan kurtulmanın tek yolu Liposuction ameliyatıdır. Liposuction sadece karın, bel ve basen bölgesi için değil boyun, çene altı, memeler, kollar, bacaklar ve diz çevresindeki yağlar içinde uygulanmaktadır.

  Herkes Liposuction yaptırabilir mi?

  Liposuction için en iyi aday, gerçekçi beklentileri olan ve sağlıklı düşünülebilen, liposuction sonuçları ile mutlu olabilen kişilerdir. Liposuction operasyonu için kişiler 18 yaşından büyük olmalıdır. Bunun sebebi yasal nedenlerden dolayı oluşan yaş sınırıdır. Bu konuda gereken yardımı cerrahlarımız sizlere yapacaklardır. Kısacası sağlıklı beslenme, diyet ve egzersiz programlarına düzenli olarak uyulmasına karşın kurtulamayan ve sağlık sorunu olmayan herkes liposuction yaptırabilir.

  Liposuction uygulamasında risk var mıdır?

  Liposuction uygulaması son derece güvenilir bir operasyondur ve ciddi bir riski ve komplikasyonu görülmemektedir. Yalnızca her cerrahi işlemde görünebilecek olan sinir hasarı, enfeksiyon, kanama, deri ülserasyonları gibi riskler vardır. Fakat bunların oluşma olasılığı yok denilecek kadar azdır.

  Liposuction operasyonundan sonra ağrı hisseder miyim?

  Liposuction operasyonundan önce lokal anestezikler ve infiltrasyon yapılır. Bu sayede de diğer ameliyatlara göre ağrı hissetme olasılığı çok azdır. Ameliyat sonrasında hafif bir ağrı hissetseniz bile bu ağrı günlük ağrı kesiciler yardımı ile hemen kontrol altına alınabilmektedir.

  Liposuction operasyonu ile ne kadar yağ aldırabilirim?

  Liposuction ile yağ alınma miktarını problemin şiddeti, kişinin yaşı ve sağlık durumu belirlemektedir. Liposuction ile bazen 300 ile 500 gram arasında alınan yağ bile etkili sonuç verirken bazı kişilerde 12 litre kadar da almak gerekmektedir. Ortalama olarak alınması gereken yağ ise 5 ile 10 litre arası olmalıdır. Karın bölgesinden 2-3 litre, kalçadan 4 litre, belden 3 litre kadar yağ alınabilir. Yağ alımının gerçekleştiği sırada kişiye kaybettiği bu sıvı damar yolundan verilmelidir.

  Liposuction operasyonundan ne kadar süre sonra iyileşirim?

  Liposuction ameliyatı günlük yaşantınızı çok fazla etkileyen bir operasyon değildir. 1 gün hastanede dinlendikten sonra sizlere verilen korseyi giymeniz gerekmektedir. Bu korseyi bir ay kadar düzenli kullanmanız gerekecektir. Korseyi bir ay düzenli kullanacağınız için iyileşme sürecinize bir ay diyebiliriz. Bu süreçten sonra normal hayatınıza rahatlıkla devam edebilirsiniz. Liposuction operasyonunda çok küçük kesiler uygulanacağı için herhangi bir ağrı da hissetmeyeceksiniz. Bu kesiler tamamen iyileşir veya silik bir nokta boyutunda görülür yani operasyondan sonra vücudunuzda iz kalmaz.