Skip links

Meme Büyütme

Hemen Bilgi Al

  Meme büyütme ameliyatları kadınların göğsünü boyut ve şekil olarak büyütmesi için yapılan işlemlerdir. Meme büyütme ameliyatında memenin arkasına meme protezi yerleştirilir. Yerleştirilen bu protez sayesinde de göğüs çevresi ölçümleri bir veya da birkaç beden büyütülebilir. Günümüzde meme büyütme işlemi en fazla uygulanan estetik ameliyatların başında gelmektedir. Meme büyütme ameliyatları ile küçük göğüsler daha dolgun, büyük ve estetik olarak da daha kusursuz görünüme kavuşacaklardır. Meme dokusunun altına yerleştirilen protez veya implant diye adlandırılan silikondan yapılmış doğal malzemeler meme hacminin artmasına yardımcı olurlar. Yapılan meme büyütme ameliyatlarında silikonlar delinip ardından vücuda yayılmadıkları sürece vücuda herhangi bir olumsuz etkisi olmayacaktır. Bütün cerrahi ameliyatlarda risk elbette vardır. Meme büyütme ameliyatı olan kişilerde kendine güven daha da artacaktır. Birey fiziksel olarak kendini sağlıklı hissediyor ise ve ameliyattan beklentileri de gerçekçi ise bu kişi meme büyütme ameliyatı için son derece uygun bir aday olacaktır.

  Meme büyütme ameliyatından sonra hamile kalıp, emzirme yapabilir miyim?

  Halk arasında meme büyütme ameliyatından sonra kişi hamile kalırsa silikon protezlerinin çıkartılması gerektiği gibi bir yanlış vardır. Evet, bu yanlıştır. Çünkü meme büyütme ameliyatlarında memeye yerleştirilen meme protezi göğüs dokusunun altına yerleştirilir. Göğüs dokusunun altında olduğu içinde süt kanalları kapanmaz. Kanallar kapanmadığı içinde silikon protezler çıkartılmadan kişiler hamile kalabilir ve bebeklerini emzirebilirler.

  Meme büyütme ameliyatlarında takılan meme protezi kanser yapar mı?

  Amerika’da yıllardır tartışılan ve yapılan araştırmaların sonucunda meme protezinin kanseri tetiklemediği dolayısıyla kanser yapmadığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca meme protezleri vücut tarafından yabancı bir madde gibi de algılanmamaktadır. Protezin dış yüzeyi silikondan yapılmıştır. Bu sebeple de bu malzeme silikonu daha dayanıklı hale getirmektedir.

  Meme büyütme ameliyatından sonra vücudumda iz kalır mı?

  Meme büyütme ameliyatı meme başındaki kahverengi olan bölüm ile ciltle birleşme yerinin alt bölümünden, meme altı katlanma çizgisinden veya da koltuk altı katlanma çizgisinden yapılabilmektedir. Ameliyatta yapılacak olan kesi yerleri daima katlanma yerlerinin içinde veya saklı yerlerde olduğu için gözükmeyecektir. Ameliyatta açılacak olan kesinin uzunluğu meme protezine göre değişkenlik gösterir fakat ortalama olarak 3 ile 5 cm arasında değişmektedir. Bu uzunluklarda ki kesi izleri bir iz bırakmaz ve katlanma bölgelerinin içerisinde zamanla silikleşerek kaybolur.

  Meme büyütme ameliyatından sonra neler yaşarım?

  Meme büyütme ameliyatı çok ağrılı bir ameliyat olmadığı için yalnızca kontrol açısından o gece hastanede kalınması yeterli olacaktır. Ertesi gün hasta rahatlıkla evine gidebilir. Bütün meme ameliyatlarında olduğu gibi meme büyütme operasyonunda da diren kullanılmaktadır. Ameliyattan 1-2 gün sonra direnler çekilmektedir. Ameliyat sonrasında ki beş gün süresince kol ağrıları yaşanabilmektedir. Bu süre boyunca kollarınızı yormadan hareket etmeli ve ağır şeyler taşımamalısınız. Bu süreçten bir hafta sonrasında normal hayatınıza geri dönebilirsiniz.

  Meme büyütme ameliyatından sonra göğüslerimde sarkma olur mu?

  Bu sorunun cevabı silikon protezlerin nereye yerleştirildiği ile ilgilidir. Silikon protezler kasın altına yerleştirilmişse ameliyattan sonra memede sarkma olmaz. Bunun sebebi de meme protezinin meme kaslarını ve bağlarını taşıdığı için cilde yük vermemesidir. Yine de hastanın meme büyütme ameliyatından sonra ki yaklaşık dört ve beş hafta boyunca sporcu sütyeni kullanması tavsiye edilmektedir.