Skip links

Jinekomasti

Hemen Bilgi Al

  Jinekomasti erkeklerde meme büyümesi olarak adlandırılmaktadır. Bu durum aslında çok sık rastlanan bir durumdur. Meme büyümesinin sebepleri; hormonsal problemler, ergenlik, tiroit hastalıkları, karaciğer rahatsızlıkları, yaşlılık, fazlaca alkol kullanımı ve kullanılan bazı ilaçlardır. Erkek meme dokusunun kadın memesinden hiçbir farkı yoktur. İçerisinde süt sentezleyen bezler, kanallar ve yağ dokusu bulunmaktadır. Erkeklerde görülen jinekomasti yani meme büyümesi farklı şekillerde meydana gelmektedir. Yalnızca meme dokusunun artmasıyla ilgili olarak, sadece yağ dokusunun artmasıyla ilgili olarak veya da hem meme hem yağ dokusunun artmasıyla ilgili olarak kendini göstermektedir. Jinekomasti hastalarının çoğunda hiçbir sebep yokken meme büyümesi ortaya çıkmaktadır. Meme büyümesinin sağlık açısından hiçbir zararı yoktur. Yalnızca erkeklerde oluşan sosyal ve psikolojik bir durum söz konusudur. Özellikle de kişi ergenlik çağında ise bu problem onun için daha da büyük sorunlara yol açacaktır. Bu sebeple hemen müdahale edilmeli ve kişinin psikolojisi kontrol altına alınmalıdır.

  Meme büyümesi için ameliyat gerekli mi?

  Jinekomasti ameliyatını bu durum herhangi bir hastalığın nedeniyle oluşmuyorsa ve ergenlik döneminde değilseniz cerrahi bir müdahale gerekli olacaktır. Jinekomasti genellikle estetik açıdan rahatsızlık ve psikolojik sorunlar oluşturur. Bu sebeple de hastanın bu ameliyatı yaptırabilecek durumu yok ise jinekomasti atletlerini kullanması tavsiye edilmektedir. Jinekomasti atletleri tıpkı kadınların kullandığı korseler gibi memenizdeki fazlalığı gizlemektedir.

  Jinekomasti ameliyatında yaş sınırı var mı?

  Jinekomasti ameliyatlarında belirli bir yaş sınırı olmamasına karşın hasta ergenlik döneminde ise öncelikle beklemesini tavsiye etmekteyiz. Çünkü ergenlik döneminde görülen meme büyümesinin bu dönemden sonra kendiliğinden geçtiği gözlemlenmiştir. Ergenlik dönemi bittikten sonra bu ameliyat rahatlıkla yapılabilir. Kişiye ilk olarak gerekli tahlilleri yaptırmalı ve ardından vakit kaybedilmeden jinekomasti yapılmalıdır. Bu sayede psikolojik sorunlar oluşmadan meme büyümesinin de önüne geçilmiş olacaktır.

  Jinekomasti ameliyatından sonra vücudumda iz kalacak mı?

  Meme büyümesinin sebebi bölgedeki yağın artışı ise bu problem liposuction ile çözülebilir. Liposuction işlemi küçük delikler açılarak yapıldığı için ameliyat izi oluşmayacaktır. Fakat meme büyümesinin sebebi memelerdeki bez dokusundaki büyümeden kaynaklanıyor ise meme başının altından yapılacak olan kesikle fazla olan doku alınmalıdır. Bu bölgede koyu renkli bölümün altından açılacağı için izler dikkat çekmeyecek ve zamanla silikleşecektir.

  Jinekomasti ameliyatı ne kadar sürer? Ameliyattan sonra çok ağrı hisseder miyim?

  Jinekomasti yani meme küçültme ameliyatı sedasyon anestezi veya genel anestezi ile beraber yapılmaktadır. Çoğunlukla sedasyon anestezi tercih edilerek yapılan ameliyatlardan sonra hasta aynı gün evine gidebilir. Jinekomasti ameliyatlarının süresi memenin büyüklüğüne ve hangi yöntemle yapıldığıyla ilgili olarak yarım saat ile bir saat arasında değişmektedir. Ameliyatın ardından dokuların altına verilen anesteziler yardımı ile hiç ağrı hissetmezsiniz. Fakat bir iki gün sonrasında hafif ağrılar hissedebilirsiniz. Bu son derece normal bir durumdur. Genellikle doktorlar tarafından jinekomasti ameliyatından sonra bir ay kadar korse giymeleri tavsiye edilmektedir. Bunun sebebi de meme dokusunun yeni yerine daha iyi yapışmasının ve o bölgenin sıkılaşmasının sağlanmasıdır.

  Jinekomasti ameliyatından sonra ki sonuç kalıcı olur mu? Meme tekrar büyür mü?

  Erkeklerde meme küçültme ameliyatında ki sonucun kalıcı olması için kilo artışının korunması gerekmektedir. Herhangi bir kilo artışı görülmez ise yağ dokuları bu bölgeden tamamen alınacağı için tekrar büyüme görülmeyecektir. Kısacası jinekomasti ameliyatından sonra meme büyümesi olayından tamamen kurtulmuş olacaksınız.