Skip links

Karın Germe

Hemen Bilgi Al

  Karın germe ameliyatı, karnın ön kısmında yer alan fazla yağın ve sarkık olan derinin alındığı ve karın kaslarının gerildiği cerrahi bir işlemdir. Genellikle bu çatlaklar ani kilo değişikliklerinde ve hamilelikte görülmektedir. Karın germe ameliyatında ki amaç çatlakların giderilmesi, karın yağlarının alınması ve ameliyattan sonra karın bölgesinin ideal görünümüne kavuşturulmasıdır. Karın germe ameliyatının süresi 2 ile 4 saat arasında değişmektedir. Ameliyat olan hastanın dikişleri ise iyileşme sürecine bağlı olarak 10-15 gün de alınmaktadır. Hastalar hastanede bir gece gözetimimiz altında kaldıktan sonra çıkış yapabilir ve işlerine de 2 ile 4 hafta sonra dönebilmektedirler. Cerrahlarımız karın germe ameliyatının ardından hastalarımıza belirli bir süre korse giymelerini ve egzersizden bir müddet uzak durmalarını tavsiye etmektedir. Karın germe ameliyatından sonra hafif bir iz kalacaktır. Bu iz belirli bir süre sonra zamanla silikleşeceğinden ve ameliyat izlerinin yeri tercih edilen iç çamaşır modeline göre belirleneceğinden hastalar için hiçbir sorun teşkil etmeyecektir.

  Karın germe ameliyatı kimlere yapılabilir?

  Tam karın germe ameliyatı aşırı kilo değişimi yaşamış veya doğum yapmış kişilere uygulanmaktadır. Hastanın göbek deliğinin üst tarafında deri fazlası varsa, oturduğu esnada da göbek deliğinin alt tarafında eliyle tutabileceği kadar bir kat oluşmaktaysa bu hasta karın germe ameliyatı için uygun demektir. Karın germe ameliyatı için aşırı obez olmayan kişiler, diyet ve spora rağmen karın yağları erimeyenler, kilo verdikten sonra karın bölgesinde sarkma, gevşeme ve çatlak olanlar, doğum yapmasa bile büyük bir karnı olanlar, hamileliğe bağlı olarak sarkma, gevşeme ve çatlama olanlar, vücudu estetik ölçülerde olmasına rağmen karın bölgesinde yağlanması olanlar karın germe ameliyatı için uygun kişilerdir. Karın germe ameliyatının yapılmasını engelleyen sağlık sorunu olmayan kişiler rahatlıkla karın germe ameliyatı (abdominoplasti) olabilirler. Hastada deri fazlası yok ise, sadece biraz yağlanması var ise karın duvarı da doğum ve kilo değişimi sebebi ile gevşemiş ise endoskopik karın germe ameliyatı tercih edilmektedir. Deri ve yağ fazlası yalnızca göbeğin alt tarafında birikmiş ise mini karın germe ameliyatı yapılmaktadır.

  Karın germe ameliyatından önce neler yapmamız gerekmektedir?

  Bütün ameliyatlarda olduğu gibi karın germe ameliyatında hemen öncesinde de dikkat etmeniz gereken şeyler vardır. Bunların başında sigara kullanımını bırakmak gelmektedir. Çünkü sigara kan dolaşımını yavaşlatır ve ameliyat yaralarının iyileşme süresini uzatır. Ameliyatın son haftasında kesinlikle kan sulandırıcı ilaçları ve anesteziyi olumsuz olarak etkileyecek ilaçları kullanmayı bırakmalısınız. Kadınların özel günleri ile ameliyat tarihinin denk gelmemesi için önceden buna uyarak plan yapmanız önemli olacaktır.

  Karın germe ameliyatında ağrı hisseder miyim?

  Karın germe ameliyatı ağrılı bir operasyon değildir. Karın germe ameliyatı esnasında bütün kesiklere ve karın duvarına uzun süre etkisini gösteren lokal anesteziler yapılmaktadır. Bu sayede hastalar ameliyat sonrasında da ağrı duymayacaklardır. Ameliyatın ertesi günü biraz ağrı hissetseler de bu ağrı karın germenin ortaya çıkardığı gerginlikten dolayı olacaktır. Endoskopik karın germe ve mini karın germe ameliyatlarında ise ağrı daha da az olacaktır.

  Karın germe ameliyatı olduktan sonra neler yaşarım?

  Karın germe ameliyatından sonra hastalara mutlaka emboli önleyici çoraplar giydirilmekte, idrar sondası takılmakta, diren konulmakta ve karın korsesi giydirilmektedir. Ameliyattan birkaç saat sonra yemek yiyebilir ve ayağa kalkabilirsiniz. Dikişlere fazla yük binmemesi adına ilk zamanlarda öne eğik yürümeleri gerekmektedir. Ameliyattan sonra dikişler deri altında bırakıldığı için dikiş alınması işlemine gerek yoktur. Bir hafta sonra normal yaşantınıza dönebilir, üç hafta sonrasında da spora başlayabilirsiniz.

  Karın germe ameliyatından sonra eski halime döner miyim?

  Karın germe ameliyatı, o bölgede ki sorunlara kalıcı çözümler getirmektedir. Fakat ameliyattan sonra aşırı kilo değişimi ve hamilelik durumları olursa bir miktar kayıp görülebilir. Yine de hasta eski haline dönmez. Hastalar karın germe ameliyatından sonra kilolarına dikkat ederler ve dengeli bir şekilde beslenirlerse hiçbir sorun yaşamayacaklardır.